REPORT: DreamHack 2018

O své účasti na DreamHack Winter jsem dlouho spekuloval. DreamHack je jedna z tradic, kde končí můj rok vcelku pravidelně posledních 10 let.

Letos byla situace poněkud svérázná, protože jsme do Švédska pravidelně jezdili autem, ale tahat káru 1337km kvůli jednomu člověku se moc nevyplatí.

Možná příště?

Výhodou minulých let bylo, že náklady hradil někdo jiný a tak se ubytování 50m od haly vyplatilo. Nejen hotely napálí ubytování v době DreamHacku na trojnásobek, ale stejný trend násedují i soukromí majítelé napojení na síť Airbnb.

Padlo rozhodnutí, účet zanadával a letělo se. Být ubytovaný v centru má své výhody, člověk kromě haly a hotelu taky vidí část města, kterou dlouho opomíjel.

DreamHack se změnil

První věc, která dlouholetého účastníka akce zarazila byly bariery, koridory a bezpečnostní rámy.

DreamHack po incidentu na Floridě musel přijmout bezpečnostní opatření, která zejména v sobotu způsobovala nekonečné fronty.

Nechci se tu pouštět do srovnávání nátury Američanů a Evropanů. Tohle generalizování by nedělalo dobrotu.

Faktem ale zůstává, že vyjádření páně domácího: "Alespoň se nic nestalo" mi k eventu, který je srazem přátel počítačových her asi nikdy nepřiroste k srdci.

Uvidíme, kdy k podobným opatřením bude muset sáhnout i tuzemská komunita.

DreamHack se zcvrknul

Počáteční roky, které jsem na DreamHacku zažíval se nesli v duchu nabušených hal, průvodů nadšených fanoušků a front, které se táhli zleva doprava, zezhora dolu a zepředu dozadu.

Haly byly tentokráte rozděleny tak, že v té hlavní byla skoro polovina místa zabrána doprovodnými aktivitami. Chodby, kde se v minulosti tísnili další nadšení hráči byly zaplněny miniprojekty, které se zde rozhodly prezentovat své hry. Tradiční mumraj a přehršel stánků v Exhibitors Areně letos opanovaly megastánky velkých společností. 

Druhá polovina haly byla určena eSports a místa k sezení s PC v ní úplně zmizela.

Love, Quake and Rock`n`Roll

Quake Champions měl svou stage přes půl haly a to, co viděl návštěvník na pódiu byla jen malá část prostoru, který tenhle "cirkus" zabíral.

Back Stage oddělený papundeklovou zdí a dveřmi nabízel zázemí pro hráče i organizační team. Pro návštěvníka to byla trochu škoda, protože dostat se k hráčům bylo prakticky nemožné. Jediná šance byla odchytit hráče při jejich krátkém pobytu na stagi = během zápasů :-(

Pro člověka, který jel na akci s motivem přinést nějaké informace pro domácí komunitu se ukázala jako drobná komplikace i banda sekuriťáků, kteří jen neradi viděli "2m" v akci.

Hry, které jsme mohli vidět byli epickým zážitkem a prvním ostrým testem nového patche, většina hráčů tak vsadila na jistotu a nejhranějšími šampiony se stali víceméně tradiční Galena, Ranger a Visor, ktrého doplnil nově Eisen, se svou "featurou" blokování itemů.

Velkou radost udělalo občasné zařazení Anarkiho a Atheny, kteří v podání těch nejlepších působili až hrůzostrašně.

Velký plus dostává z mého pohledu komunita. Myslím tím komunitu hráčů, rodinných příslušníků a fanoušků, kteří se v poměrně značném počtu do Jönköpingu sjeli a podporovali hráče k nejlepším možným výkonům.

Komentátorský team byl složen se známých tváří a celý přenos působil velice dobře. I návštěvy chlapců v hledišti byli příjemným zpestřením a prostorem k navázání kontaktů, které se jednou budou určitě hodit.

Maraton

Páteční herní den byl opravdovým maratonem. Začal se v 9 ráno a pokračoval přes celý den až do pozdních večerních hodin. Pro hráče, kteří se kvalifikovali přes Winners Brackets to mohl být celkem zajímavý trénink, ale větší část osazenstva pátek odnesla v plné palbě.

Nemluvě o komentátorské dvojici "specialistů" (Flee & Makaveli), kteří museli být v pohotovosti po celý den. Komentátorské dvojice měli to štěstí, že si po 2-3 zápasech mohli dát dácha.

Co jsme neviděli

Trochu smutnou kapitolou celého klání bylo sobotní odpoledne. Během toho, co jsme na streamu mohli sledovat zápasy 2on2 - a nebyli to špatné matche - se v zákulisí odehrávali souboje neméně vypjaté a důležité.

Během celého dne se odehrávala spodní část DUELového pavouka a v něm alespoň tucet zápasů, které stáli za to. Produkce podle všeho neumožnila druhý stream, a to ani přeneseným způsobem, kterého by se ujal někdo "z domova."

Možná by nebylo od věci pro příště rozdělit zápasy trochu jinak.

Stálo to za to?

Stálo! Vynechám dominanci, s jakou Rapha přejel Av3ka, který toho měl po zápase s Coollerem plné kecky. Právě jejich souboj byl z mého pohledu tím opravdovým a nervy drásajícím finále, které si zaslouží každý turnaj. Shane z posledního zápasu udělal prostou formalitu.

Závěrem snad poznámka, že DreamHack nemusí být nutně místem, kde by se měl odehrávat vrchol roku, ale jeho lokace a zázemí napovídá tomu, že se na DreamHack s Quake Chmpions ještě podíváme. Nikdo neví, jestli se bude hrát DUEL, 2on2 nebo CTF, ale je jisté, že nad švédským městečkem budou i nadále létat Rakety a Raily. 

GG! See ya soon!

Calendar
Results
Single Elimination, Bo3
CA cbxzombie
CA stoked

CA Duefist
US _cloud
CI sUPREMEGTI
US dethQC
US davis
US TheDragonBab

TOP 16: CLANRING
Single Elimination, Bo3
UK HELL
UK GaRpY

DK enesy
RU CHEERA
DK KillaloT
PL Freakman_
RU vldStone
DE Retc0n

TOP 16: CLANRING
Bo3+
+8pts toxjq
+8pts nosfa
+8pts coollerz
+8pts dooi
+8pts baSe
+8pts RAISY
+8pts rapha

+4pts Av3k
+4pts cha1n
+4pts Xron
+4pts whaz
+4pts K1llsen
+4pts vengeurR
+4pts dramiS

DNP GNiK
DNP Effortless

FULL RESULTS: CLANRING

BYE DaHanG
BYE cYpheR
BYE psygib
BYE cnz
Single Elimination, Bo3
US XZISTTT
US Aaron286

CI sUPREMEGTI
MX kmflame
US chompa-
CA UltRaLeX
US dethQC
US -reflux

TOP 16: CLANRING
Single Elimination, Bo3
RU PepCo_
RU strongest_


DK enesy
RU CHEERA
RU mijkee
DK PULZz
RU klybi4
UK GaRpY

TOP 16: CLANRING
Bo3+
+16pts baSe
+16pts dooi
+16pts vengeurR
+16pts rapha

+8pts whaz
+8pts DaHanG
+8pts coollerz
+8pts K1llsen

+4pts GNiK
+4pts dramiS
+4pts toxjq
+4pts Xron

+0pts cYpheR
+0pts psygib
+0pts cnz
+0pts cha1n

FULL RESULTS: CLANRING

BYE Effortless
BYE RAISY
BYE Av3k
BYE nosfa

Single Elimination, Bo3
US chance
US bootsss

US dethQC
CA stoked
MX kmflame
US Aaron286
US -reflux
US _cloud

TOP 16: CLANRING
Single Elimination, Bo3
NL Silencep
RU inz

UK HELL
RU CHEERA
DK PULZz
DE RetcOn
RU strongest_
UK GaRpY

TOP 16: CLANRING
Bo3+
+16pts DaHanG
+16pts Effortless

+8pts Xron
+8pts dooi
+8pts cnz
+8pts psygib
+8pts K1llsen
+8pts cYpheR

+4pts RAISY
+4pts GNiK
+4pts Av3k
+4pts nosfa
+4pts toxjq
+4pts coollerz

+0pts whaz
+0pts cha1n


FULL RESULTS: CLANRING
BYE vengeurR
BYE baSe
BYE rapha
BYE dramiS
Single Elimination, Bo3
US sib
US twitch

CA cbxzombie
CA stoked
US Aaron286
US UltRaLeX
AR maxter
US bootsss

TOP 16: CLANRING