Welcome to Czech Quake

REPORT: DreamHack 2018

O své účasti na DreamHack Winter jsem dlouho spekuloval. DreamHack je jedna z tradic, kde končí můj rok vcelku pravidelně posledních 10 let.

Letos byla situace poněkud svérázná, protože jsme do Švédska pravidelně jezdili autem, ale tahat káru 1337km kvůli jednomu člověku se moc nevyplatí.

Možná příště?

Výhodou minulých let bylo, že náklady hradil někdo jiný a tak se ubytování 50m od haly vyplatilo. Nejen hotely napálí ubytování v době DreamHacku na trojnásobek, ale stejný trend násedují i soukromí majítelé napojení na síť Airbnb.

Padlo rozhodnutí, účet zanadával a letělo se. Být ubytovaný v centru má své výhody, člověk kromě haly a hotelu taky vidí část města, kterou dlouho opomíjel.

DreamHack se změnil

První věc, která dlouholetého účastníka akce zarazila byly bariery, koridory a bezpečnostní rámy.

DreamHack po incidentu na Floridě musel přijmout bezpečnostní opatření, která zejména v sobotu způsobovala nekonečné fronty.

Nechci se tu pouštět do srovnávání nátury Američanů a Evropanů. Tohle generalizování by nedělalo dobrotu.

Faktem ale zůstává, že vyjádření páně domácího: "Alespoň se nic nestalo" mi k eventu, který je srazem přátel počítačových her asi nikdy nepřiroste k srdci.

Uvidíme, kdy k podobným opatřením bude muset sáhnout i tuzemská komunita.

DreamHack se zcvrknul

Počáteční roky, které jsem na DreamHacku zažíval se nesli v duchu nabušených hal, průvodů nadšených fanoušků a front, které se táhli zleva doprava, zezhora dolu a zepředu dozadu.

Haly byly tentokráte rozděleny tak, že v té hlavní byla skoro polovina místa zabrána doprovodnými aktivitami. Chodby, kde se v minulosti tísnili další nadšení hráči byly zaplněny miniprojekty, které se zde rozhodly prezentovat své hry. Tradiční mumraj a přehršel stánků v Exhibitors Areně letos opanovaly megastánky velkých společností. 

Druhá polovina haly byla určena eSports a místa k sezení s PC v ní úplně zmizela.

Love, Quake and Rock`n`Roll

Quake Champions měl svou stage přes půl haly a to, co viděl návštěvník na pódiu byla jen malá část prostoru, který tenhle "cirkus" zabíral.

Back Stage oddělený papundeklovou zdí a dveřmi nabízel zázemí pro hráče i organizační team. Pro návštěvníka to byla trochu škoda, protože dostat se k hráčům bylo prakticky nemožné. Jediná šance byla odchytit hráče při jejich krátkém pobytu na stagi = během zápasů :-(

Pro člověka, který jel na akci s motivem přinést nějaké informace pro domácí komunitu se ukázala jako drobná komplikace i banda sekuriťáků, kteří jen neradi viděli "2m" v akci.

Hry, které jsme mohli vidět byli epickým zážitkem a prvním ostrým testem nového patche, většina hráčů tak vsadila na jistotu a nejhranějšími šampiony se stali víceméně tradiční Galena, Ranger a Visor, ktrého doplnil nově Eisen, se svou "featurou" blokování itemů.

Velkou radost udělalo občasné zařazení Anarkiho a Atheny, kteří v podání těch nejlepších působili až hrůzostrašně.

Velký plus dostává z mého pohledu komunita. Myslím tím komunitu hráčů, rodinných příslušníků a fanoušků, kteří se v poměrně značném počtu do Jönköpingu sjeli a podporovali hráče k nejlepším možným výkonům.

Komentátorský team byl složen se známých tváří a celý přenos působil velice dobře. I návštěvy chlapců v hledišti byli příjemným zpestřením a prostorem k navázání kontaktů, které se jednou budou určitě hodit.

Maraton

Páteční herní den byl opravdovým maratonem. Začal se v 9 ráno a pokračoval přes celý den až do pozdních večerních hodin. Pro hráče, kteří se kvalifikovali přes Winners Brackets to mohl být celkem zajímavý trénink, ale větší část osazenstva pátek odnesla v plné palbě.

Nemluvě o komentátorské dvojici "specialistů" (Flee & Makaveli), kteří museli být v pohotovosti po celý den. Komentátorské dvojice měli to štěstí, že si po 2-3 zápasech mohli dát dácha.

Co jsme neviděli

Trochu smutnou kapitolou celého klání bylo sobotní odpoledne. Během toho, co jsme na streamu mohli sledovat zápasy 2on2 - a nebyli to špatné matche - se v zákulisí odehrávali souboje neméně vypjaté a důležité.

Během celého dne se odehrávala spodní část DUELového pavouka a v něm alespoň tucet zápasů, které stáli za to. Produkce podle všeho neumožnila druhý stream, a to ani přeneseným způsobem, kterého by se ujal někdo "z domova."

Možná by nebylo od věci pro příště rozdělit zápasy trochu jinak.

Stálo to za to?

Stálo! Vynechám dominanci, s jakou Rapha přejel Av3ka, který toho měl po zápase s Coollerem plné kecky. Právě jejich souboj byl z mého pohledu tím opravdovým a nervy drásajícím finále, které si zaslouží každý turnaj. Shane z posledního zápasu udělal prostou formalitu.

Závěrem snad poznámka, že DreamHack nemusí být nutně místem, kde by se měl odehrávat vrchol roku, ale jeho lokace a zázemí napovídá tomu, že se na DreamHack s Quake Chmpions ještě podíváme. Nikdo neví, jestli se bude hrát DUEL, 2on2 nebo CTF, ale je jisté, že nad švédským městečkem budou i nadále létat Rakety a Raily. 

GG! See ya soon!

Pro komentář se musíš přihlásit

 • 1
  coraxo
  04.12.2018 20:44

  Diky!!!


 • 1
  LK7R
  04.12.2018 13:12

  Takže VW Caravelle a jedem?


 • 1
  Hawr1x
  05.12.2018 11:21

  Jop, nebo Citroën SpaceTourer


 • 1
  capodecima
  03.12.2018 23:23

  Ja chtelvzdy nakou takovou akci nastvivit ale spis tam i hrat, chlastat muzu i doma. :D


 • 1
  Hawr1x
  04.12.2018 00:08

  Jak píšu hned na začátku ... možná přístě ;-)


 • 1
  Kyng
  03.12.2018 20:36

  Tak příští rok snad pojedu s tebou! :))

Results
Bo3+
+8pts K1llsen
+8pts RAISY

+4pts Spart1e
+4pts Xron

+2pts GaRpY
+2pts baSe

+0pts Cooller

Single Elimination, Bo3
serious
cYpheR
cnz
Silencep
Bo3+
+8pts whaz
+8pts Effortless
+8pts rapha

+4pts cha1n

+2pts dramiS

+0pts Br1ck
+0pts sib
+0pts nosfa
Bo3+
+8pts toxjq
+8pts Cooller
+8pts K1llsen
+8pts Vengeur

+0pts Xron
+0pts RAISY
+0pts Spart1e
+0pts baSe
Single Elimination, Bo3
dooi
GNIK
Dandaking
Steej
Single Elimination, Bo3
serious
cnz
Nitrino
inzaaa
Bo3+
+8pts rapha
+8pts DaHanG

+4pts nosfa
+4pts dramiS

+2pts cha1n
+2pts whaz

+0pts psygib
+0pts Effortless
Bo3+
+8pts Cooller
+8pts Xron

+4pts Vengeur
+4pts RAISY

+2pts K1llsen
+2pts Av3k

+0pts GaRpY
+0pts toxjq
Single Elimination, Bo3
Dandaking
stoked
GNIK
yenOm
Single Elimination, Bo3
serious
cYpheR
cnz
Silencep